Na temat alkoholu, jego skutków na nasze zdrowie i samopoczucie krąży wiele opinii. Często mówi się, aby podczas jego spożywania dużo i tłusto jeść. Czy aby na pewno jest to dla nas korzystne? Zapytaliśmy o to ambasadora 6. edycji programu społeczno-edukacyjnego „Trzeźwo myślę” Marcina Borkowskiego „Borkosia”, ratownika medycznego, mistrza Europy w ratownictwie medycznym.
Tłuste jedzenie
Pijąc na pusty żołądek szybciej się upijemy, ponieważ alkohol nie ma konkurencji przy wchłanianiu. Zjedzenie tłustego posiłku przed imprezą spowoduje, że „procenty” nie uderzą nam tak szybko do głowy, co wcale nie oznacza, że mniej alkoholu zostanie przyswojone. Wręcz przeciwnie! Alkohol rozpuszcza tłuszcze i trudniej się wchłania w ich obecności, co tylko oddali efekt upojenia i spowoduje, że będziemy go pić zwyczajnie więcej – wyjaśnia Marcin Borkowski „Borkoś”.
Jazda „po jednym”
Alkohol pobudza i tym samym wywołuje mylne wrażenie dając poczucie nieśmiertelności. Zapominamy, że „procenty” w naszym organizmie wpływają na szybkość reakcji, spostrzegawczość, zborność ruchową – a to wszystko może przyczynić się do spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym – wskazuje Borkoś. Czasami do smutnych statystyk przyczyniają się pasażerowie, którzy dają „ciche przyzwolenie” na takie zachowanie. Jak pokazują wyniki przeprowadzonego w maju 2022 r. badania opinii publicznej w ramach programu „Trzeźwo myślę”, 87% Polaków odmówiło jazdy z kierowcą będącym pod wpływem alkoholu. Niemniej pozostałe 13% przyznało, że taka sytuacja miała miejsce.
Kto ma „mocniejszą” głowę
Działanie alkoholu na organizm zależy od wielu czynników np. stylu życia, diety, kondycji fizycznej czy stanu zdrowia. Taka sama dawka alkoholu znacznie szybciej i mocniej wpłynie na kobietę, ponieważ jej organizm zawiera duże ilości estrogenów, które ułatwiają jego wchłanianie. Błędny jest natomiast wniosek, że mężczyzna może wypijać bez umiaru dowolną ilość napojów alkoholowych – dodaje Marcin Borkowski „Borkoś”.
Program „Trzeźwo myślę”
Program edukacyjno-społeczny „Trzeźwo myślę” realizowany jest od 5 lat. Szósta edycja programu koncentruje się na edukacji kierowców i pasażerów, aby wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków samochodowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Głównym elementem tegorocznej edycji programu są trzy filmy edukacyjne nt. „trzeźwego myślenia” za kierownicą z udziałem ambasadorów akcji. Patronat nad programem „Trzeźwo myślę” sprawuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, partnerem merytorycznym jest „Partnerstwo dla bezpieczeństwa drogowego”.
Zachęcamy do obejrzenia całego materiału z udziałem Marcina Borkowskiego „Borkosia”, a także pozostałymi ambasadorami programu „Trzeźwo myślę” za kółkiem na stronie trzezwomysle.com:
- Film z Marcinem Borkowskim: „O tym, że lepiej nie żałować…, czyli obalamy mity o piciu i jeżdżeniu”
- Film z Markiem Konkolewskim: „O superbohaterach, „kapusiach” i zdrowym rozsądku…”
- Film z Dominiką Gwit-Dunaszewską: „O tym, że pasażer nie gapa i powinien trzeźwo myśleć na drodze”
Zachęcamy do śledzenia profilu FB Carlsberg Polska.