1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47,
trzezwo-mysle-5-edycja

Do współpracy zaprosiliśmy rysowniczkę – Martę Frej, która  zwizualizowała swoje spojrzenie na temat odpowiedzialnego spożywania alkoholu.  W charakterystyczny dla siebie sposób zobrazowała wybrane sytuacje z życia, które wymagają „trzeźwego” myślenia i zachowania rozsądku w kontekście konsumpcji alkoholu lub wręcz jego odmowy. 

OPIEKUJESZ SIĘ NIELETNIM – NIE PIJ ALKOHOLU

Grupą osób, która również powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu są opiekunowie małoletnich. Tymczasem tylko 66,6% respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną z konsumpcji alkoholu podczas opieki nad dzieckiem. W ciągu ostatniego roku 18,4% osób przyznało, że zajmowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu.

Przekaz grafiki jest klarowny: Kiedy opiekuję się dzieckiem, muszę mieć trzeźwy ogląd sytuacji i odmawiam spożycia alkoholu.

CIĄŻA – CZAS DLA DZIECKA, NIE NA ALKOHOL

Nawet najmniejsza ilość alkoholu może nieodwracalnie zaszkodzić dziecku. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu podczas ciąży. Tymczasem według badania opinii publicznej aż 16% mężczyzn i 9% kobiet uważa, że picie niewielkiej ilości alkoholu przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi dziecku. 10,9% respondentów wskazało, że potrzebna jest duża dawka alkoholu, aby przeniknął on z organizmu matki do płodu, a 11,1% badanych jest zdania, że picie alkoholu jest niewskazane jedynie podczas pierwszego trymestru ciąży. Zaś wśród 19,2% społeczeństwa krąży błędne przekonanie, że przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na niewielką ilość czerwonego wina dla lepszego trawienia. Niestety świadomość społeczeństwa w tym kontekście, na przestrzeni trzech ostatnich lat uległa niewielkiej poprawie. W 2018 r. 22% respondentów badania opinii publicznej zdecydowanie się zgodziła z twierdzeniem, że kieliszek wina nie zaszkodzi dziecku. Carlsberg Polska walczy z tymi mitami i wspiera pozytywne wzorce dotyczące odmowy konsumpcji alkoholu przez kobiety w ciąży. Przekaz grafiki Marty Frej jest jednoznaczny: Będąc w ciąży nie piję alkoholu.

PO ALKOHOLU NIE JEŻDŻĘ

Jeździe samochodem po spożyciu alkoholu mówimy stanowcze NIE! Tegoroczne badanie opinii publicznej wskazało, że 93,3% Polaków uznało kierowanie autem pod wpływem alkoholu za zagrożenie. Jednak w ubiegłym roku aż 5,8% ankietowanych prowadziło po spożyciu napojów alkoholowych. Najczęściej były to osoby w wieku 18-29 lat.

Pamiętajcie:

Kieruję – wybieram 0,0%

Piję – jestem pasażerem

ALKOHOL TYLKO DLA PEŁNOLETNICH

Alkohol jest przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich. Chcemy by pamiętali o tym dorośli i edukowali najmłodszych. Decyzje dot. spożycia alkoholu zawsze powinny być podejmowane świadomie i nie pod przymusem – konsumpcja alkoholu to możliwość, dostępna w dorosłym życiu, ale nigdy przymus czy obowiązek. Ważny jest również ten aspekt edukacji młodych ludzi. 

Alkohol jest tylko dla osób pełnoletnich.

W CIĄŻY NIE PIJĘ

„Trzeźwe” myślenie to też wsparcie innych i odpowiedzialność za nich – umiejętność odmawiania alkoholu. Dojrzałość, to wzajemnie wspieranie się. Jak pięknie można to robić obrazuje ostatnia grafika Marty Frej.

Pamiętajcie! Kobiety w ciąży bezwzględnie powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu, nawet gdy nie widać jeszcze ciążowego brzuszka!

przeczytaj także:

Scroll to Top