Wiosną 2021 roku przeprowadziliśmy badanie opinii publicznej. Sprawdziliśmy wiedzę i zachowania Polaków związane z odpowiedzialną konsumpcją alkoholu oraz postrzeganie spożywania alkoholu przez grupy osób, które powinny z niego zrezygnować czyli kierowcy, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także opiekunowie małoletnich. Infografika Trzeźwe myślenie a rodzicielstwo podsumowuje część wyników badania.
Respondenci mają wysoką świadomość dotyczącą zagrożeń wynikających z kierowania autem pod wpływem alkoholu – 90,6% z nich zadeklarowało, że kierowanie autem pod wpływem alkoholu jest bardzo dużym zagrożeniem. Jednocześnie aż 5,8% respondentów było nietrzeźwych za kierownicą w ciągu ostatniego roku (najczęściej osoby od 18 do 29 roku życia).
Znacząca większość respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną ze spożywania alkoholu w ciąży oraz podczas karmienia piersią. 82,3% osób uznało spożywanie alkoholu w trakcie ciąży za bardzo duże zagrożenie. Podobną liczbę wskazań zaobserwowano w przypadku zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu podczas karmienia piersią – 80,2%. Tymczasem aż 16% mężczyzn i 9% kobiet błędnie uważa, że picie niewielkiej ilości alkoholu przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi dziecku. 10,9% respondentów wskazało, że potrzebna jest duża dawka alkoholu, aby przeniknął on z organizmu matki do płodu, a 11,1% badanych jest zdania, że picie alkoholu jest niewskazane jedynie podczas pierwszego trymestru ciąży. Zaś wśród 19,2% społeczeństwa krąży błędne przekonanie, że przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na niewielką ilość czerwonego wina dla lepszego trawienia. Niestety świadomość społeczeństwa w tym kontekście, na przestrzeni trzech ostatnich lat uległa niewielkiej poprawie. W 2018 r. przeprowadziliśmy podobne badanie w ramach programu, gdzie 22% respondentów zdecydowanie się zgodziła z twierdzeniem, że kieliszek wina nie zaszkodzi dziecku.
Tylko 66,6% respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną z konsumpcji alkoholu podczas opieki nad dzieckiem. W ciągu ostatniego roku 18,4%1 osób przyznało, że zajmowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu.
Jako mama dwójki dzieci, mam świadomość jak ważna jest umiejętność odmawiania spożycia alkoholu w czasie opieki nad dziećmi i zachowania trzeźwego myślenia. Gdy opiekun jest pod wpływem alkoholu, opóźnia się jego czas reakcji i pomocy dziecku, które np. spadnie z roweru czy huśtawki. Trzeźwy rodzic szybciej analizuje sytuację i jest w stanie udzielić właściwej pomocy, a w nagłych wypadkach zawieźć dziecko do lekarza. Alkohol od wieków jest elementem życia człowieka, nie oznacza to jednak, że możemy sobie na niego zawsze pozwolić. Każdy opiekun powinien brać pod uwagę potencjalne zdarzenia, które mogą wystąpić.
Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych pod marką Wyprawy RoweLove, ambasadorka 5. edycji programu „Trzeźwo myślę”